Juodųjų serbentų nauda
Juodieji serbentai gali būti naudojami įvairiai – nuo jų lapų iki sėklų. Pavyzdžiui, iš augalo lapų galima pasigaminti užpilų bei arbatų. Juodųjų serbentų sėklos naudojamos aliejui išgauti.
Tačiau dauguma žmonių renkasi juodųjų serbentų uogas – šviežias, šaldytas ar džiovintas. Kad ir kaip bus pasirinkta naudoti juoduosius serbentus, tai gali duoti akivaizdžią naudą žmogaus sveikatai.
Juodieji serbentai nuo senų laikų buvo dažnas kaimo vietovių ar sodybų augalas – panašiai išliko iki šių laikų. Juodieji serbentai turi išties daug naudų ir vitaminų reikalingų mūsų organizmui..
Juodųjų serbentų sudėtis ir pagrindinės savybės:
- Daug askorbo rūgšties (vitamino C). Be to, juoduosiuose serbentuose labai mažai fermentų, kurie jį ardo, todėl perdirbant išlieka daug vitamino C. Vitamino C 7 – 8 kartus daugiau nei citrusiniuose vaisiuose.
- Juoduosiuose serbentuose yra 115 proc. paros normos organinių rūgščių (citrinos, obuolių ir vyno akmens rūgšties), kurios padeda virškinimui. Esant mažam skrandžio rūgštingumui kompensuoja druskos rūgšties trūkumą.
- Didelis kiekis kalio (350 mg 100-e g). Kalis šalina iš organizmo vandenį ir valgomąją druską, tai gerina sergančiųjų širdies ir kraujagyslių bei inkstų ligomis būklę.
- Daug chlorogeno rūgšties. Tai – galingas antioksidantas, saugantis nuo virusų ir bakterijų.
Juodieji serbentai turi vienas didžiausių vaisių antioksidacinių savybių, įskaitant antocianinus, todėl jie yra veiksmingi gydant ar užkertant kelią daugeliui sveikatos problemų. Antocianinai suteikia juodiesiems serbentams būdingą tamsią spalvą ir kovoja su laisvaisiais radikalais organizme, mažindami oksidacinį stresą ir ląstelių pažeidimus.
Juodieji serbentai – vitaminų superžvaigždė
Juodieji serbentai turi didelę koncentraciją antocianinų, antioksidantų ir gama-linoleno rūgšties. Tačiau labiausiai šios uogos vertinamos dėl sudėtyje turimų vitaminų: A, B1, B5, B6, E ir svarbiausio – C vitamino. Juodieji serbentai turi keturis kartus daugiau vitamino C, nei didelis apelsinas, ir dvigubai daugiau antioksidantų, nei mėlynės. Kiekvieno žmogaus organizmui vitaminai yra būtini. Ir kievienas iš jų atlieka labai svarbias funkcijas:
- A vitaminas – saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų; yra būtinas regėjimui, nagų ir plaukų grožiui, dailiai odai, kaulams, dantims, imunitetui stiprinti.
- B1 vitaminas – padeda palaikyti normalią energijos apykaitą, normalią nervų sistemos veiklą.
- B5 vitaminas – esant jo trūkumui, pradeda slinkti plaukai, gali atsirasti pigmentinių odos dėmių, odos uždegimų, kamuoja nuovargis.
- B6 vitaminas – padeda palaikyti psichologinę funkciją.
- E vitaminas – padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.
- C vitaminas – metabolizuoja baltymus ir sintetina kolageną, būtiną odai prižiūrėti ir senėjimui stabdyti.
Juodųjų serbentų nauda detaliau
1. Juodieji serbentai stiprina imuninę sistemą
Be vitamino C juodieji serbentai savo sudėtyje turi daug antioksidantų ir antocianinų – tai gali ne tik padėti stiprinti imuninę sistemą, bet ir malšinti gerklės skausmą, palengvinti gripo sukeltus simptomus. Ne vienas tyrimas atskleidė, kad juodųjų serbentų vartojimas žymiai sustiprino reguliariai sportuojančių žmonių imunitetą, padidino jų ištvermingumą. Be to, juodieji serbentai gali daryti antimikrobinį, priešuždegiminį, antivirusinį, antitoksinį poveikį.
2. Juodųjų serbentų vartojimas – pirmas žingsnis sąnariams stiprinti ir uždegiminiams procesams mažinti
Juodieji serbentai pasižymi tiesioginiu poveikiu organizmo uždegiminiam atsakui. Juodųjų serbentų sėklose yra gama-linoleno rūgšties, priklausančios omega-6 nesočiųjų riebalų rūgščių grupei, kuri padeda palengvinti organizmo uždegimines reakcijas. Taip pat juodieji serbentai gali būti itin naudingi sąnariams ir raumenims, ypač tuomet, kai kamuoja raumenų ar sąnarių skausmai, sustingimas ar dirglumas. Netgi tie, kurie serga reumatoidiniu artritu, vartodami juoduosius serbentus gali sumažinti sąnarių skausmus.
3. Juodieji serbentai – pagalba skaudančiai širdžiai
Juoduosiuose serbentuose yra daug kalio ir gama-linolino rūgšties, todėl šios ugos itin veiksmingos mažinant kraujospūdį. Be to, gama-linolino rūgštis padeda širdies ląstelėms būti atsparesnėms įvairiems pažeidimams, stabdo trombocitų sulipimą kraujagyslėse.
4. Juodieji serbentai – odos priežiūrai
Nors nėra daug mokslinių tyrimų apie juodųjų serbentų ar jų gaminių veiksmingumą gydant odos ligas, tačiau nemažai dermatologų rekomenduoja vartoti šias uogas, jei norima palengvinti psoriazės (žvynelinės, odo bėrimų) simptomus. Juodieji serbentai gali padėti sulėtinti psoriazės vystymąsi. Juodųjų serbentų aliejus gali būti tepamas ant sausos, niežtinčios ar perštinčios odos.
5. Juodieji serbentai – akims stiprinti ir regėjimui gerinti
Tyrimai atskleidė, kad vitaminas C, kurio itin gausu juoduosiuose serbentuose, gali būti labai veiksmingas kenčiant nuo sausų akių sindromo. Kitaip tariant, kai trūksta vitamino A, pasireiškia ragenos sausumas, prasideda infekcija – ragenos suminkštėjimas ir regos susilpnėjimas. Siekiant užkirsti kelią tokiam sveikatos sutrikimui, naudinga vartoti juoduosius serbentus.
Klinikiniai tyrimai parodė, kad juodieji serbentai gerina akių funkcijas. Taip pat šių uogų reiktų vartoti, jei norima pagerinti matomumą tamsoje, pagerinti regėjimą ar pristabdyti regėjimo silpimą, mažinti akių nuovargį. Juodieji serbentai rekomenduojami žmonėms, kurie kenčia nuo akių ligų, tokių kaip glaukoma. Žmonėms, kurie kasdien dirba kompiuteriu, juodieji serbentai ar jų gaminiai gali būti ypač naudingi. Tyrimais įrodyta, kad 1 šaukštas juodųjų serbentų mažina akių nuovargį.
6. Juodieji serbentai – vaistas nuo skorbuto
Skorbutas – vitamino C trūkumo sukelta liga, kuomet atsiranda odos ragėjimo požymių, kamuoja besiplečiantis kraujavimas. Juoduosiuose serbentuose nustatyti dideli askorbo rūgšties kiekiai, todėl šios uogos tradiciškai vertinamos kaip gausus vitamino C šaltinis ir vaistas skorbutui gydyti.
Fenoliniai junginiai šioms uogoms suteikia antioksidacinį, antisklerotinį, kapiliarus stiprinantį ir plečiantį poveikį. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad per dieną pakanka suvartoti 50 gramų juodųjų serbentų ir yra visiškai patenkinamas vitaminų C ir P poreikis.
7. Juodieji serbentai gali išgelbėti nuo virškinimo sutrikimų ir skrandžio skausmų
Juoduosiuose serbentuose esantys flavanoidai gali padėti veiksmingai slopinti skrandžio ir žarnyno spazmus. Liaudies medicinoje šios uogos buvo naudojamos viduriavimui gydyti.Kvercetinas, myricetinas ir kiti flavonoidai slopina skrandžio ir žarnyno spazmus.
Įrodyta, kad šios fitocheminės medžiagos atpalaiduoja lygiuosius raumenis. Remiantis įvairiais tyrimais, juodųjų serbentų ekstraktai gali atpalaiduoti susitraukimus virškinimo trakte.
8. Juodieji serbentai – antidiabetinio poveikio uogos
Juoduosiuose serbentuose yra antocianinų, kurie pagerina jautrumą insulinui, ypač tiems, kurie serga II tipo cukriniu diabetu. Angliavandenius metabolizuojantys fermentai yra antocianinų taikiniai. Jie blokuoja šių fermentų veiklą, todėl greitas angliavandenių skaidymas sulėtėja. Galiausiai, antocianinai gali užkirsti kelią staigiems cukraus / gliukozės kiekio šuoliams kraujyje.
9. Juodieji serbentai – smegenų maistas
Didelis laisvųjų radikalų kaupimasis organizme gali sukelti smegenų ląstelių (neuronų) uždegimą. Juodieji serbentai mažina neuroinfekcijos tikimybę, nes šiose uogose yra uždegiminius procesus slopinančių medžiagų. Apskritai reguliariai vartojant juoduosius serbentus pagerėja atmintis, mokymosi ir pažintiniai gebėjimai.
10. Geresnė inkstų sveikata
Antioksidacinis ir priešuždegiminis juodųjų serbentų poveikis apsaugo nuo lėtinių inkstų sutrikimų. Jie apsaugo jūsų šalinimo sistemą nuo uždegimų ir infekcijų. Ekstraktai taip pat slopina inkstų akmenų susidarymą.
11. Mažina cholesterolio kiekį kraujyje
Didelis (blogojo) cholesterolio kiekis padidina širdies ir kraujagyslių, kepenų ir kitų medžiagų apykaitos sutrikimų riziką. Be to, juodųjų serbentų sultyse gausu antioksidantų. Šios sultys apsaugo nuo lipidų oksidacijos žmogaus organizme. Tokiu būdu jie gali užkirsti kelią nutukimui ir lėtinėms ligoms, tokioms kaip aterosklerozė ar Alzheimerio liga.
12. Atkuria ir maitina odą
Įvairios odos ligos atsiranda dėl uždegimų, infekcijų ar senėjimo. Oda palieka sausa, peršti, niežti, parausta ir t.t. Atopinis dermatitas yra sunkios odos būklės, pastebėtos vaikams ir suaugusiems, pavyzdys. Tokiais atvejais oda turėtų būti intensyviai rūpinamasi, taisoma ir kondicionuojama. Klinikiniai tyrimai atrado specifinį juodųjų serbentų polisacharidą, kuris turi priešuždegiminį poveikį. Ši molekulė kontroliuoja uždegiminių junginių gamybą žmogaus imuninėje sistemoje.
Juodųjų serbentų nauda: kada būtina juos naudoti?
Egzistuoja visas sąrašas prastos savijautos simptomų, negalavimų ir netgi ligų, nuo kurių išsivaduoti gali padėti juodieji serbentai:
- Kamuoja galvos skausmai?
- Jaučiate silpstantį regėjimą ar didelį akių nuovargį?
- Kenčiate nuo kraujuojančių dantenų?
- Skundžiatės suprastėjusiu apetitu?
- Sergate kvėpavimo takų ligomis?
- Norite palengvinti atsikosėjimą?
Jeigu neramina bent vienas iš šių negalavimų, juodieji serbentai gali būti itin naudingi. Įrodyta, kad jau nuo senų laikų šios uogos buvo naudojamos ne tik kaip A, B5, B6, B1, C ir E vitaminų šaltinis, bet ir kaip įvairių negalavimų ir skausmų šalinimo priemonė.
Juodieji serbentai pasižymi labai didele naudingųjų medžiagų koncentracija, todėl juos patariama vartoti, kai reikia skatinti šlapimo išsiskyrimą ar prakaitavimą; slopinti uždegiminius procesus; stabdyti bakterijų ir mikrobų vystymąsi; slopinti galvos skausmus; gerinti apetitą; palengvinti atsikosėjimą ar detoksikuoti visą organizmą.
Juodieji serbentai gali būti efektyvūs gydant inkstų ir šlapimo takų uždegimus. Jei dažnai kraujuoja žaizdos.
Tiesa, juodieji serbentai gali būti vartojami ne tik švieži, bet ir apdoroti, pavyzdžiui, juodųjų serbentų milteliai. Taip pat iš šių uogų gali būti spaudžiamos sultys, kurias sumaišius su medumi galima gauti itin efektyvų vaistą sergant kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip bronchitas.
Tad juodieji serbentai yra vertingi ir naudingi daugeliu atvejų – tiek akių sveikatai stiprinti, tiek žarnyno veiklai gerinti, tiek puikiai imuninei sistemai palaikyti. Įrodyta, kad šių uogų ekstraktai sumažina medžiagų apykaitos sutrikimų riziką.