Šaltalankių nauda
Šaltalankis – augalas, iki šiol plačiai naudojamas tradicinėje kinų medicinoje. Šios uogos mėgstamos dėl saldaus skonio, tačiau jos vertinamos ir dėl savo antioksidacinių, priešuždegiminių savybių. Reguliarus šaltalankių vartojimas gali pagerinti odos būklę, padėti išvengti sausų akių sindromo ir užkirsti kelią širdies ligoms. Susipažinkite su šaltalankių nauda ir priežastimis, kodėl juos reiktų įtraukti į savo mitybą.
Šaltalankių nauda sveikatai
Iki šiol buvo atlikta daugybė mokslinių tyrimų, įrodančių teigiamą uogų valgymo naudą. Šaltalankiai nėra išimtis ir yra daug įrodymų, kad jie – naudingi sveikatai.
1. Greitesnis žaizdų gyjimas. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad reguliariai vartojant šaltalankius sumažėja skausmai, gerėja odos būklė ir spartėja žaizdų gijimas. Atlikti tyrimai atskleidė, kad šaltalankiai (tiek skintos uogos, tiek šaltalankių milteliai ar ekstraktas) didina kamieninių ląstelių, dalyvaujančių audinių atkūrimo procesuose ir regeneracijoje, sklaidą.
2. Geresnė odos būklė. Daugybė tyrimų, atliktų su egzema (atopiniu dermatitu) sergančiais asmenimis, atskleidė, kad šaltalankiai palengvina dermatito simptomus ir didina palmitoleino rūgšties kiekį kraujyje, tuo pačiu sumažindami pentadekano rūgšties kiekį. Šių rūgščių poveikis odai ir jos būklei labai svarbus.
3. Mažesnė širdies ligų rizika. Įrodyta, kad reguliarus šaltalankių vartojimas mažina riebalų kiekį kraujyje. Manoma, kad už šį poveikį atsakingas didelis šaltalankiuose esantis skaidulų ir polifenolių kiekis. Taip pat žinoma, kad šaltalankiai efektyviai mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Tad šaltalankių vartojimas gali akivaizdžiai pagerinti savijautą.
4. Geresnė virškinimo funkcija. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad asmenų, kuriuos kamuoja įvairūs virškinimo sutrikimai, gydymas šaltalankiais ir jų produktais, davė teigiamų rezultatų. Šaltalankiai pagerino ir apetitą, ir virškinimo funkciją.
4. Geresnė kepenų veikla. Klinikiniai tyrimai atskleidė, kad šaltalankiai ar šaltalankių milteliai gali padėti normalizuoti kepenų fermentų veiklą, tulžies rūgšties serumą ir imuninę sistemą. Be to, reguliarus šaltalankių vartojimas gali mažinti audinių randus.
5. Sausų akių sindromas. Tai sindromas, kuriam būdinga daugybė nemalonių simptomų, sukeliamų nepakankamo ragenos drėkinimo ašarų plėvele. Ašaros drėkina akis, maitina rageną, saugo ją nuo infekcijos ir išlygina ragenos paviršių. Akių gydytojai rekomenduoja vartoti šaltalankius sergant keratitu (ragenos uždegimu) ir kitomis, ypač akies priekinės dalies, ligomis, taip pat esant akies ragenos pažeidimams.
6. Geresnė inkstų veikla. Atliekant mokslinius tyrimus, kuriuose dalyvavo inkstų ligomis sergantys asmenys, paaiškėjo, kad šaltalankiai (kaip papildoma priemonė prie tradicinės medicinos) palengvino ligos simptomus. Taip pat šių uogų vartojimas sumažino tinimo, suprastėjusio ar dingusio apetito ir reto šlapinimosi simptomus, sustabdė uždegiminius procesus.
7. Geresnė smegenų veikla. Pastebėta, kad šaltalankių vartojimas gerina smegenų srities, kuri atsakinga už atmintį, veiklą, padeda geriau sukoncentruoti dėmesį, pakelia nuotaiką ir mažina smegenų uždegiminius bei oksidacinius procesus. Moksliniuose tyrimuose, kuriuose dalyvavo tiek sveiki, tiek tam tikromis smegenų ligomis (pavyzdžiui, Alzheimeriu) sergantys asmenys, atskleidė, kad šaltalankių vartojimas gali paskatinti smegenų veiklą ir pristabdyti ligas ar sutrikimus, susijusius su smegenimis.
8. Palengvinti menopauzės simptomai, moterų lytinių organų ligos. Šaltalankiai mažina tokius simptomus, kaip makšties sausumo pojūtis, niežulys, deginimas ir skausmas, taip pat makšties sienelių suplonėjimas ir paraudimas. Atlikti tyrimai įrodė, kad šaltalankiai efektyviai pristabdo makšties sienelių plonėjimą, efektyviai saugo gleivinę.
9. Palengvinti cukrinio diabeto simptomai. Šaltalankiai sumažina ir atitolina gliukozės bei insulino šuolius kraujyje.
10. Stipresnė imuninė sistema. Šaltalankiai stiprina imuninę sistemą ir sumažina imuninę sistemą slopinančių toksinų poveikį.
11. Išvengta bakterinių infekcijų. Šaltalankiai stabdo įvairių infekcinių bakterijų dauginimąsi ir plitimą.
Taip pat šaltalankiuose yra likopeno – antioksidanto, kuris saugo DNR ir baltymus; kalio – itin reikalingo skysčių balansui ir raumenų funkcijai palaikyti; kalcio, kuris palaiko sveikus kaulus, dantis ir skatina kraujospūdžio pastovumą. Šalatalankiai vertinami ir dėl to, kad jų sudėtyje yra magnio, reikaligo baltymų gamybai ir imuninės sistemos sveikatai palaikyti; geležies, reikalingo deguoniui pernešti po kūną; ir fosforo, kuris efektyviai palaiko kūno pH. Reguliarus šių uogų vartojimas gali padėti jaustis geriau ir netgi pašalinti kai kuriuos nemalonius simptomus, padėti išgyti nuo ligų.
Tad norintiems mėgautis šaltalankių nauda, rekomenduojama juos (ir įvairias jų formas – šviežius šaltalankius, šaltalankių miltelius ir kt.) įtraukti į mitybos racioną ar paįvairinti jomis mėgstamų patiekalų skonį. Įtraukę šaltalankius į savo mitybos racioną ir reguliariai juos vartodami, netruksite pajausti jų vertę.
Turtinga šaltalankių sudėtis: vitaminai ir mineralai
Šaltalankiai yra sveikas maistas, turintis daug vitaminų ir maistinių medžiagų. Kiekvienas iš jų yra naudingas ir teigiamai veikia žmogaus sveikatą. Štai keletas vitaminų, kuriuos galima gauti reguliariai vartojant šaltalankius:
Vitaminas A: padeda išlaikyti sveikus dantis ir kaulus.
Vitaminas B12: padeda gaminti energiją ir formuotis raudoniesiems kraujo kūneliams.
Vitaminas C: skatina žaizdų gijimą, padeda palaikyti gerą dantų ir dantenų būklę.
Vitaminas E: padeda formuotis raudoniesiems kraujo kūneliams.
Vitaminas K: labai svarbus kraujo krešėjimui, efektyviai padeda sustabdyti kraujavimą.