Mėlynių nauda

Mėlynių nauda yra viena didžiausių iš visų miško ir sodo uogų.

Mėlynės – maistingos, saldžios, nekaloringos ir labai naudingos žmogaus organizmui bei sveikatai uogos. Tai vienos populiariausių ir plačiausiai sveikatos profilaktikai naudojamų uogų.

Geriausiai žinoma mėlynių nauda regėjimui, tačiau yra naudingos ir daugeliui kitų mūsų organizmo funkcijų. Jau nuo seno, šios gardžios uogos, buvo valgomos šviežios bei šaldomos arba džiovinamos žiemai.

meylniu nauda organizmui

Didžiąją dalį mėlynių sudaro vanduo, net 85%, o visame puodelyje šių uogų yra tik 84 kalorijos ir 15 gramų angliavandenių. Nors šios uogos pasižymi mažu kalorijų kiekiu, tačiau jose gausu daug maistinių medžiagų, skaidulų, vitaminų A, C, E, B, seleno, vario, geležies.

Mėlynių nauda yra viena didžiausių iš visų miško ir sodo uogų, jos pasižymi didžiausia naudingųjų medžiagų koncentracija, o reguliarus mėlynių vartojimas:

  • Gerina regėjimą
  • Kontroliuoja svorį
  • Gerina smegenų veiklą
  • Pasižymi priešuždegiminiu poveikiu
  • Gerina žarnyno veiklą
  • Gerina kraujotaką
  • Stiprina imuninės sistemos veiklą
  • Atlieka antioksidacinę funkciją, mažina širdies ligas bei insultą
  • Padeda išvengti įvairių su laisvaisiais radikalais susijusių ligų
  • Sumažina peršalimo riziką, bei pagreitina pasveikimo laiką

Mėlynių nauda detaliau

1. Mėlynės – mažai kaloringos, bet itin maistingos uogos

Jei vaikščiodami mišku matote nedidelį krūmą su melsvomis ar violetinės spalvos uogomis, tai greičiausiai mėlynės. Mėlynių uogos nedidelės – 5–15 mm skersmens. Iš pradžių jos būna žalios, o subrendusios tampa tamsiai violetinės ar mėlynos spalvos.

Mėlynės laikomos vienomis iš maistingiausių uogų. Mėlynių nauda itin didelė – 1 puodelyje mėlynių (t. y. apie 150 g gramų uogų) yra:

  • Skaidulų – 15 %
  • Vitamino C – 24 %
  • Vitamino K – 36 %
  • Mangano – 25 %
  • Įvairios kitos maistinės medžiagos

Visame mėlynių puodelyje yra tik 84 kalorijos ir 15 gramų angliavandenių. Tad ne veltui mėlynės įvardijamos kaip vertingas svarbių maistinių medžiagų šaltinis. Mėlynės yra labai populiarios ir lietuvių itin mėgstamos vasaros uogos. Jose yra mažai kalorijų, daug skaidulų, vitamino C bei vitamino K.

Turtingos maistinėmis skaidulomis

Mėlynėse, taiga ir mėlynių milteliuose, gausu natūralių skaidulų ir vitaminų. Maistinės skaidulos padeda išvengti vidurių užkietėjimo, palaiko sveiką svorį, sumažina diabeto riziką, užkerta kelią širdies ligoms ir kai kurioms vėžio rūšims.

Vitamino C, E ir K šaltinis

Mėlynių milteliai yra puikus natūralus vitamin, tokių kaip vitaminas A, C, E ir K., šaltinis. Vitaminas A padeda formuotis kaulams ir palaiko sveiką regėjimą. Vitaminas C padeda organizmui kovoti ir atsigauti po peršalimo, absorbuoja geležį, palaiko sveikus audinius, skatina žaizdų gijimą ir apsaugo dantis bei dantenas. Vitaminas E yra stiprus antioksidantas, padedantis sulėtinti Alzheimerio ligos progresavimą, apsaugoti kepenis ir sumažinti prostatos vėžio riziką. Galiausiai, vitaminas K yra būtinas kraujo krešėjimo procesui, kuris vaidina svarbų vaidmenį formuojant kaulus ir apsaugo nuo osteoporozės.

2. Mėlynės – antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčios uogos

Mėlynės – supermaistas, reikalingas kiekvienam organizmui. Mėlynėse gausu antioksidantų, saugančių žmogaus kūną nuo laisvųjų radikalų – nestabilių molekulių dalių, galinčių pažeisti ląstelęs ir prisidėti prie spartesnių senėjimo procesų bei įvairių ligų (pavyzdžiui, vėžio) atsiradimo.

Moksliškai įrodyta, kad mėlynių nauda viena didžiausių ir mėlynėse yra vienas iš didžiausių antioksidantų kiekių, palyginti su kitomis uogomis, vaisiais ar netgi daržovėmis. Pagrindiniai mėlynėse esančių antioksidantų junginiai priklauso flavanoidų šeimai. Ypač viena iš flavanoidų šeimos grupių – antocianinai – sustiprina teigiamą šių uogų poveikį sveikatai. Mėlynės stipriai padidina antioksidantų kiekį organizme.

Mėlynės daro didžiausią antioksidacinį poveikį, palyginti su kitomis uogomis, vaisias ar netgi daržovėmis. Būtent flavanoidai yra mėlynių antioksidantas, turintis didžiausią teigiamą poveikį sveikatai.

Manoma, kad mėlynėse yra vienas didžiausių antioksidantų iš visų įprastų vaisių ir daržovių. Antioksidantai yra svarbūs mūsų organizmui, kadangi apsaugo kūną nuo laisvųjų radikalų, vadinamų nestabiliomis molekulėmis, kurios gali pažeisti žmogaus ląsteles ir prisidėti prie senėjimo bei ligų, tokių kaip vėžys. Pagrindiniai mėlynių antioksidantų junginiai priklauso polifenolių antioksidantų, vadinamų flavanoidais, šeimai. Manoma, kad viena flavonoidų grupė – antocianinai – yra atsakinga už didelę šių uogų naudą sveikatai.

3. Mėlynės lėtina senėjimo procesus ir saugo nuo kai kurių ligų

Laisvieji radikalai stipriai veikia organizmą, paversdami ląsteles pralaidesnėmis įvairiems virusams ar bakterijoms. Be to, laisvieji radikalai ląstelėje sukelia DNR grandinės trūkius, tokiu būdu pažeisdami normalios organizmo ląstelės genetinį kodą. Dažnai net ir nuo vienos stipriai pažeistos ląstelės gali pradėti vystytis vėžys. Kitas neišvengiamas ir kasdien organizme vykstantis procesas – senėjimas. Organizmo pokyčiai yra neišvengiama kasdienio gyvenimo dalis. Teigiama, kad tai kiekvienoje žmogaus kūno ląstelėje vyksta dešimtis tūkstančių kartų per dieną.

Mėlynių nauda šiuo atveju yra todėl, jog mėlynėse gausu antioksidantų, jos gali neutralizuoti kai kuriuos laisvuosius radikalus, kenkiančius žmogaus organizmui.

Vieno tyrimo dalyviai (168 asmenys) kasdien valgė po puodelį mėlynių.

Po mėnesio šių žmonių organizmuose vykstanti oksidacinė žala, daroma laisvųjų radikalų, sumažėjo daugiau nei 20 procentų. Šios išvados sutampa ir su mažesnės apimties tyrimais, kuriuose buvo naudojamos šviežios mėlynės ar mėlynių milteliai.

Mėlynės ar mėlynių milteliai gali žymiai sumažinti DNR pažeidimus, kurie yra pagrindinis senėjimo ir vėžio išsivystymo veiksnys.

4. Mėlynės mažina cholesterolio kiekį kraujyje

Minėta oksidacinė žala neapsiriboja vien pažeistomis organizmo ląstelėmis. Ji taip pat neigiamai veikia ir cholesterolį. O tai esminis širdies ligų vystymosi veiksnys. Mėlynėse esantys antioksidantai glaudžiai susiję su cholesterolio kiekio sumažėjimu. Būtent dėl to mėlynės yra itin naudingos širdžiai, jos taip pat padeda stabdyti širdies ir kraujagyslių ligas. Kasdien suvartojus bent 50 gramų mėlynių blogojo cholesterolio kiekis sumažėja maždaug 30 procentų.

Mėlynėse esantys antioksidantai mažina širdies ligų riziką, užkerta kelią cholesterolio daromai oksidacinei žalai.

5. Mėlynės gali mažinti kraujospūdį

Mėlynes rekomenduojama vartoti žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį, kuris yra pagrindinis širdies ligų veiksnys.

Beveik du mėnesius trukusio tyrimo dalyvių – nutukusių asmenų su didele širdies ligų rizika – buvo prašoma kasdien suvalgyti po 50 gramų mėlynių.

Rezultatai parodė, kad tokių asmenų kraujospūdis sumažėjo iki 10 procentų.

Mėlynių nauda įrodyta šiuo atveju, jog reguliarus mėlynių vartojimas yra glaudžiai susijęs su sumažėjusiu kraujospūdžiu.

6. Mėlynės gali padėti išvengti širdies ligų

Mėlynės padeda išvengti širdies veiklos sutrikimų, širdies priepuolių, kurie yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Atskleista, jog tiems, kurie suvartoja daugiausia antocianinų – pagrindinių antioksidantų mėlynese – širdies priepuolių rizika yra 32 procentais mažesnė.

Mėlynės – antocianinų šaltinis. Jų vartojimas mažina širdies priepuolių riziką.

7. Mėlynės padeda palaikyti smegenų veiklą ir gerina atmintį

Oksidacinis stresas – žala, sukeliama disbalanso tarp laisvųjų radikalų ir kūno antioksidantų – pagreitina smegenų senėjimo procesus ir neigiamai veikia smegenų funkcijas, atmintį.

Mėlynėse esantys antioksidantai yra naudingi senstantiems neuronams. Šešerius metus trukęs tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 16 tūkstančių vyresnio amžiaus asmenų, parodė, kad reguliarus mėlynių vartojimas gali būti siejamas su protinio senėjimo sulėtėjimu.

Mėlynėse esantys antioksidantai yra naudini smegenims, nes gerina smegenų funkcijas, atmintį ir atitolina protinį senėjimą.

melyniu arbatos nauda lapu naudojimas

8. Mėlynės gali padėti kovoti su šlapimo takų infekcijomis

Šlapimo takų infekcijos yra gana dažna moterų problema. Mėlynėse gausu veikliųjų medžiagų, kurios kovoja su bakterijomis ir padeda išvengti šlapimo takų infekcijų.

Mėlynėse gausu veikliųjų medžiagų, kurios gali užkirsti kelią tam tikrų bakterijų prisijungimui prie šlapimo pūslės sienelių. Būtent tai padeda išvengti šlapimo takų infekcijų.

9. Mėlynės gali padėti sustiprinti raumenis po sunkaus fizinio aktyvumo

Sunkus fizinis darbas ar tiesiog intensyvus fizinis aktyvumas kartais sukelia raumenų skausmą ar nuovargį. Mėlynės ar jų gaminiai gali padėti stiprinti raumenis ir padėti greičiau pasijausti geriau.

Mėlynės padeda raumenims greičiau atsigauti po intensyvios fizinės veiklos.

10. Mėlynės pasižymi priešdiabetiniu poveikiu

Mėlynėse yra biologiškai aktyvių junginių, kurie teigiamai veikia jautrumą insulinui ir gliukozės apykaitą. Nors mėlynių puodelyje (apie 150 gramų uogų) yra 15 gramų cukraus, tačiau tai visiškai nekenksminga žmogui. Priešingai, mėlynės mažina cukraus kiekį kraujyje.

Mėlynės gali daryti priešdiabetinį poveikį, stiprinti jautrumą insulinui ir efektyviai mažinti cukraus kiekį kraujyje.

Ypač mažai cukraus ir nėra sočiųjų riebalų

Dar daugiau priežasčių mylėti mėlynių miltelius: juose yra labai mažai cukraus. Visi jie yra natūralūs, todėl yra idealus papildas diabetu sergantiems žmonėms ir tiems, kurie nori sumažinti kasdienį maistinių cukrų kiekį. Be to, mėlynių milteliuose nėra sočiųjų riebalų, susijusių su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Apskritai, mėlynių milteliai yra vienas iš sveikiausių ir saugiausių produktų, kuriuos galite pridėti prie savo dienos raciono.

11. Naudingos regėjimui

Mėlynės gali pagerinti bendrą akių sveikatą, ypač matymą naktį.

Ši nauda priskiriama anksčiau minėtam antioksidantų kompleksui, vadinamam antocianinais.

Tyrimais įrodyta, kad mėlynių antocianinų ir vitamino E derinys užkerta kelią kataraktos progresavimui.

Jeigu neramina bent vienas iš šių negalavimų, mėlynės gali būti itin naudingos. Įrodyta, kad reguliarus mėlynių vartojimas gerina regėjimą, mažina akių nuovargį, saugo nuo trumparegystės, užkerta kelią glaukomos ir kataraktos progresavimui; gerina smegenų veiklą; gerina žarnyno veiklą; gerina kraujotaką, stiprina kraujagyslių sieneles, saugo kraujagyslių pralaidumą; mažina vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų riziką; mažina uždegimines reakcijas. Taip pat mėlynių vartoti rekomenduojama tiems, kurie nori kontroliuoti savo svorį, efektyviai šalinti druskas iš organizmo ar sėkmingiau kovoti su senėjimo procesais.

Apsaugo širdį, smegenis ir kraujagysles

Daugeliu tyrimų nustatyta, kad mėlynės apsaugo širdį ir smegenis – dar viena svarbi mėlynių miltelių nauda sveikatai. Mėlynės yra naudingos tam tikroms širdies ir kraujagyslių ligoms. Tokios sąlygos apima arterijų sukietėjimą (aterosklerozę), varikozines venas, kraujotakos sumažėjimą venose ir krūtinės skausmą.

Mėlynių nauda: kada būtina jas vartoti?

Egzistuoja visas sąrašas prastos savijautos simptomų, negalavimų ir netgi ligų, nuo kurių išsivaduoti gali padėti mėlynės.

  • Prastas regėjimas?
  • Padidėjusi trumparegystės rizika?
  • Suprastėjusi smegenų veikla?
  • Sutrikusi žarnyno veikla?
  • Problemos su kraujotaka?

Tad jeigu aktualus bent vienas iš šių siekių – valgykite daugiau mėlynių. Mėlynių nauda – nenuginčijama.

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.