Saldžios, bet rūgščios gervuogės yra vasaros gėris.Cheminė šių uogų sudėtis labai turtinga vitaminais, mineralais ir mikroelementais.Gervuogių nauda sveikatai yra patvirtinta įvairiais moksliniais tyrimais.

Įrodyta, kad dažnas gervuogių vartojimas (šviežių, šaldytų, džiovintų, gervuogių miltelių ar kt.) gali pagerinti virškinimo sistemos veiklą, sustiprinti imuninės sistemos gynybinius mechanizmus, stiprinti širdį ir netgi užtikrinti efektyvią vėžio prevenciją. Taip pat gervuogės gali pagerinti atmintį, padėti išvengti kognityvinių (pažintinių) funkcijų sutrikimų.

 

Šios uogos naudingos ir tuomet, kai siekiama veiksmingiau kontroliuoti svorį, norima sustiprinti kaulus, tinkamai prižiūrėti bei puoselėti odą, pagerinti regėjimą, išvengti rimtesnių akių ligų, užtikrinti normalų kraujo krešėjimą. Gervuogės yra vertingas maistas nėštumo metu, nes šių uogų sudėtyje yra įspūdinga maistinių medžiagų gama. Gervuogių lapuose gausu mikroelementų ir vandenyje bei riebaluose tirpstančių vitaminų, taip pat aptinkama iki 14% rauginių medžiagų, flavonoidų, organinių rūgščių, fitoncidų, mineralinių ir kitų medžiagų. Stipri purpurinė gervuogių spalva gaunama iš antocianinų, kurie savo stipriu antioksidaciniu poveikiu teigiamai veikia sveikatą, ypač širdies ir kraujagyslių sistemą.

Gervuogės: kokios tai uogos?

Gervuogės yra skanios, maistingos ir gana populiarios uogos, priklausančios eršketinių šeimai, kaip ir avietės. Gervuogės kilusios iš šiltesnio klimato pasaulio regionų, anksčiau jos buvo laikomos oficialia Alabamos (JAV valstijos) uoga, jų nemažai auga ir Šiaurės Amerikoje, Ramiojo vandenyno pakrantės vietovėse, taip pat ir Lietuvoje, daugumoje kitų Europos šalių.

Nors senųjų kultūrų atstovai gervuoges laikė piktžolėmis ar beverčiu laukiniu augalu, tačiau gervuogių vaidmuo medicinos istorijoje siekia daugiau nei 2 000 metų. Istorija atskleidžia, kad romėnai ir graikai tradiciškai naudojo gervuoges (tiek pačias uogas, tiek augalo lapus ar šaknis), kad išgydytų daugybę ligų ar sveikatos sutrikimų – nuo lengvų infekcijų iki nuodingų įkandimų. XVIII amžiuje graikai gervuogėmis gydė podagrą ir šis gydymo būdas buvo toks efektyvus, kad greitai paplito visoje Europoje ir gervuogės buvo pradėtos vertinti kaip „podagros uoga“. Naujausi moksliniai tyrimai padėjo atskleisti gervuogių naudą ir priežastis, kodėl jos iki šiol vartojamos daugybėje pasaulio šalių.

Maistinė gervuogių vertė

Gervuogės yra skanios ir daug maistinių medžiagų turinčios uogos, kuriose yra daug vertingų komponentų: vitaminas A, vitaminas B1 (tiaminas), vitaminas B2 (riboflavinas), vitaminas B3 (niacinas), vitaminas B6, folio rūgštis, vitaminas C (askorbo rūgštis), vitaminas E (alfa-tokoferolis) ir vitaminas K (filochinonas). Taip pat gervuogėse gausu tokių mineralų kaip kalcis, geležis, magnis, fosforas, kalis ir cinkas. Gervuogės yra geras amino rūgščių ir nepakeičiamų maistinių skaidulų šaltinis, jose nėra kenksmingojo cholesterolio.

Gervuogių sudedamosios dalys yra:

  • Angliavandeniai, ląsteliena, gliukozė, fruktozė, sacharozė, galaktozė
  • Mineralai: kalcis, geležis, magnis, fosforas, kalis, natris, cinkas, varis, manganas, selenas
  • Vitaminai: vitaminas C (askorbo rūgštis), tiaminas, riboflavinas, pantoteno rūgštis, vitaminas B-6, folio rūgštis, cholinas, betainas, vitaminas A, liuteinas ir zeaksantinas, vitaminas E, beta tokoferolis, gama tokoferolis, delta tokoferolis, vitaminas K
  •  Antocianidinai
  •  Flavonoliai
  • Proantocianidinai

Gervuogių nauda detaliau

1. Gervuogės gali turėti antioksidacinį potencialą

Gervuogėse yra daug galingų antioksidantų, kurie gali apsaugoti kūną. Gervuogėse esančios fenolio rūgštys, flavonoidai ir flavonoliai veikia prieš kenksmingus laisvuosius radikalus ir neutralizuoja jų poveikį. Ši apsauginė laisvųjų radikalų šalinimo veikla apsaugo organizmą nuo įvairių ligų, kurias sukelia oksidacinė žala. Pastaroji yra ir daugelio mirtinų ligų priežastis. Kvercetinas, kuris veikia kaip priešuždegiminis preparatas gali slopinti krūties, gaubtinės žarnos, prostatos, kiaušidžių ir plaučių vėžio ląstelių augimą..

2. Gervuogės turi priešvėžinių savybių

Gervuogių uogos gali būti veiksmingos kovojant su vėžiu (ypač plaučių vėžiu, žarnos vėžiu ir stemplės vėžiu). Mikroelementai, esantys gervuogėse, turi chemoterapinį poveikį ir neleidžia piktybinėms ląstelėms daugintis. Remiantis Amerikos mokslininkų paskelbtų tyrimų rezultatais, gervuogės turi ir chemoprevencinį poveikį. Kadangi gervuogių sudėtyje yra antocianino, tai jos gali sukelti priešvėžinį aktyvumą.

3. Gali užkirsti kelią endotelio disfunkcijai (ankstyvajai kraujagyslių ligos stadijai)

Gervuogės gali apsaugoti nuo endotelio disfunkcijos (ankstyvosios kraujagyslių ligos stadijos). Šiose uogose yra antocianinų, kurie geba kovoti su oksidaciniu aktyvumu ir gali padėti normalizuoti daugybę veiksnių, susijusių su kraujagyslių ligomis. Taip pat gervuogės gali padėti sumažinti DNR pažeidimus ir apsaugoti nuo kraujotakos nepakankamumo.

4. Gervuogės gali apsaugoti nuo kognityvinių (pažintinių) funkcijų sutrikimų

Gervuogės daro teigiamą poveikį gerinant kognityvines (pažintines) funkcijas. Tyrimų rezultatai rodo, kad gervuogėse esantys polifenoliniai komponentai gali padėti sulėtinti su amžiumi susijusius neigiamus motorinių ir pažintinių funkcijų veiklos pokyčius. Reguliarus gervuogių vartojimas gali būti naudingas gerinant atmintį.

5. Gervuogės gali pagerinti virškinimo sistemos veiklą, medžiagų apykaitą

Gervuogės yra skaidulų šaltinis, būtinas optimaliam virškinimo sistemos funkcionavimui. Gervuogėse esančios skaidulos skatina lengvesnį ir efektyvesnį vandens įsisavinimą storojoje žarnoje – tai padeda geriau virškinti, saugo nuo vidurių užkietėjimo.

6. Gervuogės gali pagerinti širdies veiklą ir kraujagyslių funkcijas

Gervuogės yra turtingos antocianinais – būtent tai paverčia šią uogą labai naudinga širdžiai. Kiti gervuogėse esantys naudingieji komponentai, pavyzdžiui, magnis, neleidžia arterijoms užsikimšti ir skatina sklandų kraujo tekėjimą. Tai gali sumažinti įvairių širdies ligų, tokių kaip insultas ir aterosklerozė, riziką ir padėti išlaikyti gerą širdies ir kraujagyslių sveikatą. Magnis, esantis gervuogėse, taip pat padeda reguliuoti kraujospūdį ir apsaugo nuo širdies aritmijų bei nereguliaraus širdies raumens susitraukimo. Gervuogės yra natūralus vitamino C šaltinis, kuris padeda išvengti cholesterolio oksidacijos, gerina kraujospūdį ir veikia kaip antioksidantas. Gervuogėse esantis vitaminas K taip pat naudingas širdies sveikatai. Gervuogėse gausu naudingų polifenolių, kurie veikia kaip antioksidantai, taip pat padeda užkirsti kelią degeneracinėms ligoms, tokioms kaip širdies ir kraujagyslių ligos.

7. Gervuogės gali padėti stiprinti imunitetą

Vitaminai ir mineralai, esantys gervuogėse, stiprina organizmo imuninę sistemą. Reguliarus gervuogių vartojimas padeda kovoti su įvairiais patogenais (ligų sukelėjais) ir apsaugo organizmą nuo infekcijų.

8. Gervuogės padeda kontroliuoti svorį

Dėl labai mažo uogose esančio cukraus kiekio periodiškai vartojant gervuoges lengviau kontroliuoti svorį. O gervuogėse esančios skaidulos ir labai mažas uogų kaloringumas gali padėti užtikrinti efektyvų žarnyno valymą. Dėl šių priežasčių gervuogės vertos būti įtrauktos į sveikos mitybos racioną.

9. Gervuogės padeda išlaikyti sveikus kaulus

Gervuogėse yra gyvybiškai svarbių mineralų, tokių kaip magnis ir kalcis, kurie būtini sveikiems kaulams palaikyti.

Kalcis stiprina kaulus, o magnis palengvina kalcio ir kalio absorbciją organizme.

Be to, gervuogėse esantis fosforas gali padėti reguliuoti kalcio kiekį, tokiu būdu dar labiau stiprindamas kaulus ir prisidėdamas prie tinkamo organizmo ląstelių funkcionavimo.

10. Gervuogės naudingos odos priežiūrai

Gervuogėse gausu odai naudingų maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminas C, vitaminas E ir antioksidantai. Uogose esantis vitaminas E padeda išlaikyti odos riebalų pusiausvyrą ir apsaugo odą nuo raukšlių. Vitaminas C ne tik apsaugo odą nuo oksidacinių pažeidimų, bet ir yra atsakingas už kolageno susidarymą ir stiprinimą, taigi padeda išlaikyti odos tonusą ir stangrumą.

11. Gervuogės gali padėti pagerinti regėjimą

Žinoma, kad gervuogės yra naudingos gerai akių sveikatai palaikyti. Reguliarus gervuogių vartojimas gali padėti apsaugoti akis nuo ultravioletinių spindulių. Gervuogėse esantis liuteinas suformuoja apsauginį pigmentą (vadinamą geltonąja dėme), esantį akies tinklainėje, ir užtikrina aštrų regėjimą, saugo akis nuo žalos, kurią sukelia itin ryški šviesa ar oksidacinis stresas.

Be to, gervuogėse esantys vitaminai pagerina regėjimą ir apsaugo akis nuo įvairių ligų, tokių kaip katarakta ir hemeralopija (kai žmogus visiškai nemato prieblandoje).

12. Gervuogės gali padėti, kai reikia normalizuoti kraujo krešėjimo funkcijas

Gervuogėse yra daug vitamino K, kuris padeda išvengti intensyvaus kraujavimo, atsiradusio nedidelių sužalojimų metu, bei padeda žaizdoms greičiau sugyti. Vitaminas K taip pat būtinas baltymų modifikavimui ir atlieka svarbų vaidmenį apsaugant kaulus nuo osteoporozės.

13. Gervuogių nauda nėščiosioms

Gervuogės yra labai naudingos nėščioms moterims. Kaip natūralus folio rūgšties šaltinis, gervuogės gali prisidėti prie optimalaus ląstelių ir audinių augimo bei padeda sumažinti kūdikių apsigimimų riziką. Vitaminas C ir kiti antioksidantai padeda sustiprinti būsimos motinos sveikatą ir atsparumą ligoms, o gervuogėse esantys mineralai (kalcis, geležis, magnis ir fosforas) stiprina kaulus ir padeda išlaikyti juos sveikus. Be to, gervuogės yra gaivaus skonio, todėl laikomos puikiu užkandžiu nėštumo metu.

Tad gervuogių nauda išties didelė, o vartojimo būdas – įvairus. Gervuoges galima valgyti šviežias, dėti į kepinius, desertus, vaisių salotas. O šiuo metu sparčiai populiarėjantys gervuogių milteliai gali būti skanus vaisių kokteilių priedas.

14. Gervuogių nauda smegenims

Gausiausias mineralas, randamas gervuogėse, yra manganas, ir ši pagrindinė maistinė medžiaga yra svarbi visoms mūsų psichinėms funkcijoms ir gebėjimams, įskaitant atminties palaikymą. Gervuogėse taip pat yra omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, kurios gali apsaugoti smegenis nuo pažinimo sutrikimų ir demencijos rizikos.

15. Prevencija bakterijoms ir virusams

Gervuogės pasižymi antibakterinėmis savybėmis, taip pat priešuždegiminiu ir antivirusiniu poveikiu, bei apsaugo nuo įvairių dantų infekcijų. Dar daugiau, gervuogės pasižymi antivirusinėmis savybėmis, įtraukus jas į savo racioną ir vartojant reguliariai, jos gali padėti gydyti peršalimą.

Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.