Vyšnių nauda
Ar žinote, kad vyšnios yra itin naudingos sveikatai ir jas labai vertėtų įtraukti į savo mitybos racioną? Nors vyšnia yra vasaros uoga, bet ją valgyti vertėtų visus metus. Ir tai visai nesunku, nes iš vyšnių galima pasidaryti skanios uogienės, džemo, kompoto ar naudoti vyšnių miltelius, kurie tinka daugybei patiekalų ar desertų.
Vyšnios yra malonaus skonio ir gana sultingos uogos. Dėl jų puikaus skonio, maistinių medžiagų gausos ir didelės naudos sveikatai, vyšnios tinka ne tik įprastai, bet ir dietinei mitybai. Yra daug priežasčių, kodėl verta dažnai valgyti vyšnias.
Vyšnių nauda detaliai
1. Vyšniose – antioksidantų galia
Apie antioksidantus išgirsti galima gana dažnai, bet kas jie tokie? Kiekviename organizme yra specialių molekulių, vadinamų laisvaisiais radikalais. Jie susidaro virškinimo proceso metu arba kai žmogus yra veikiamas kenksmingų aplinkos veiksnių, tokių kaip radiacija ar oro tarša. Per didelis laisvųjų radikalų kiekis yra susijęs su ląstelių pažeidimu, ligomis ir senėjimu (visi šie veiksniai vadinami oksidaciniu stresu). O vyšniose esantys antioksidantai aptinka laisvuosius radikalus organizme ir juos veikia, todėl jie nebegali padaryti jokios žalos organizmui.
Vyšnios yra galingas antioksidantų šaltinis. Polifenolis, melatoninas, karotinoidai, vitaminas E ir vitaminas C organizme daro stebuklus. Įrodyta, kad vyšnios padeda saugoti organizmą nuo įvairių ligų, tokių kaip širdies ligos, II tipo cukrinis diabetas ar netgi vėžys.
2. Vyšnios skatina ramų nakties miegą
Kankinant nemigai arba kai būna sunku užmigti rekomenduojama vartoti daugiau melatonino, kurio yra specialiuose papilduose. Vis dėlto ne visada reikia skubėti gerti papildus, jei organizmui trūksta melatonino. Jo galima rasti ir vyšniose! Tyrimai atskleidė, kad miego kokybę galima žymiai padidinti reguliariai vartojant vyšnias. Serotoninas, melatoninas ir triptofanas padeda reguliuoti miego ciklą.
3. Vyšnios mažina lėtinio uždegimo poveikį
Uždegimines reakcijas patiria bene kiekvienas žmogus. Vyšnios gali žymiai sumažinti šį poveikį, nes jos turi priešuždegiminių savybių.
Nustatyta, kad vyšnių vartojimas sumažina aštuonių su uždegiminėmis ligomis susijusių biomarkerių koncentraciją plazmoje.
Taip pat vyšniose esantys polifenoliai gali sumažinti arba užkirsti kelią uždegimui ir oksidaciniam stresui, kurie gali būti ligų, tokių kaip artritas, diabetas, vėžys ir hipertenzija, rizikos veiksniai.
4. Vyšnios gelbėja nuo podagros
Artritas yra uždegimo rezultatas, todėl priešuždegiminiai vaistai yra būtini norint išgyti. Podagra yra specifinė artrito forma, sukelianti stiprius sąnarių skausmus. Skausmas atsiranda dėl per didelio šlapimo rūgšties kiekio kraujyje. Nors šis skausmas dažnai pasireiškia didžiojo kojos piršto sąnaryje, jis gali pasireikšti ir kituose sąnariuose. Įrodyta, kad kasdien vartojant vyšnių sumažėja šlapimo rūgšties kiekis kraujyje (jis normalizuojasi), todėl palengvėja podagros simptomai.
5. Vyšnios mažina cholesterolio kiekį
Viena iš daugybės vyšnių naudų sveikatai yra galimybė sumažinti cholesterolio kiekį. Įrodyta, kad vyšnios mažina blogojo cholesterolio kiekį ir pagerina trigliceridų bei gerojo cholesterolio santykį. Siekiant dar labiau įrodyti teigiamą vyšnių poveikį širdies sveikatai, buvo atliekami tyrimai, atskleidę, kad vyšnių ekstraktas sumažino trigliceridų kiekį ir netgi užkirto kelią kepenų ligų vystymuisi.
6. Mažina kraujospūdį
Reguliarus vyšnių vartojimas mažina sistolinį ir diastolinį kraujospūdį tiek jauniems, tiek pagyvenusiems žmonėms. Tyrimai rodo, kad vyšniose esančios ir antocianinų apykaitos būdu pagamintos fenolio rūgštys turi antihipertenzinių savybių, kurios padeda sumažinti ir užkirsti kelią su kraujospūdžiu susijusiems sutrikimams. Širdies sveikata labai priklauso nuo cholesterolio ir kraujospūdžio. Norint išvengti tokių sutrikimų, į savo racioną rekomenduojama įtraukti vyšnių.
7. Apsaugo ir padeda gydyti II tipo cukrinį diabetą
Vyšnios yra idealus angliavandenių šaltinis sergantiems II tipo cukriniu diabetu. Šios uogos turi mažą glikemijos indeksą. Tai iš esmės reiškia, kad jų vartojimas nesukelia labai didelio cukraus kiekio kraujyje šuolio. Be to, vyšniose esantys polifenoliai gali padėti sumažinti hiperglikemiją, oksidacinį stresą ir netgi uždegiminius procesus. Galiausiai, naujausi tyrimai rodo, kad vyšnios gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
8. Vyšnios gali būti puikus pozityvumo užtaisas, jų vartojimas pakelia nuotaiką
Vyšnios ne tik puikiai tinka fizinei sveikatai pagerinti, bet ir yra siejamos su geresne psichine sveikata. Įrodyta, kad vyšnios mažina kortizolio kiekį kartu slopindamos nerimą. Vyšnių vartojimas taip pat gali būti siejamas su pagerėjusia nuotaika.
9. Vyšnios mažina artrito simptomus
Priešuždegiminės vyšnių savybės, mažinančios podagros simptomus, taip pat slopina kitų artrito formų simptomus. Kaip jau buvo minėta, vyšniose gausu antioksidantų, kurie gali žymiai sumažinti oksidacinio streso žalą. Dėl šios priežasties sumažėja uždegiminių baltymų, kurie gali pabloginti (sustiprinti) artrito simptomus, kiekis.
10. Vyšnios gerina atmintį
Kam nereikia stiprinti atminties? Įvairūs tyrimai su žmonėmis atskleidė glaudų ryšį tarp vyšnių vartojimo ir pagerėjusios atminties bei pažinimo funkcijų. Itin rekomenduojama vyšnias vartoti asmenims, sergantiems demencija.
Siekiant geriau suprasti ryšį tarp vyšnių, jų maistinių medžiagų sudėties ir atminties funkcijų, taip pat buvo atlikti įvairūs eksperimentai. Tikėtina, kad vyšniose esantys antocianinai gali ne tik pagerinti atmintį, bet netgi ir užkirsti kelią Alzheimerio ligai.
11. Vyšnios mažina vėžio išsivystymo tikimybę
Pastebimas ryšys tarp reguliaraus vyšnių vartojimo ir sumažėjusios vėžio išsivystymo rizikos. Tiksliau, tyrimai parodė, kad vyšnios sumažina tikimybę susirgti kasos, krūties, kepenų, storosios žarnos, odos ir plaučių vėžiu.
12. Vyšnios gali sumažinti širdies ligų riziką
Svarbu paminėti, kad širdies ligų riziką mažina vyšniose esantis didelis antocianinų kiekis. Vyšniose esantys antocianinai slopina lipidų peroksidaciją ir neleidžia vystytis uždegimui, o tai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius. Vyšnios pasižymi ne tik chholesterolio kiekį ir kraujospūdį mažinančiomis savybėmis, bet ir yra laikomos uoga, itin reikalinga ir vertinga širdžiai.
13. Vyšnios – vitamino C užtaisas ir geros širdies sveikatos garantas
Viename vyšnių puodelyje yra pakankamas vitamino C kiekis (dienos norma). O vitamino C vartojimas siejamas su mažesne širdies ligų ir net ankstyvos mirties rizika.
14. Vyšnios padeda palaikyti normalų svorį
Vyšnios turi daug naudingų skaidulų ir mažai kenksmingo cukraus, todėl jos puikiai padeda palaikyti normalų svorį. Vyšniose esančios maistingosios medžiagos leidžia ilgiau jausti sotumo jausmą, o natūraliai maža vyšnių glikeminė sudėtis neleidžia smarkiai pakilti ar nukristi cukraus kiekiui kraujyje. Šios uogos idealiai tinka norimam svoriui išlaikyti.
15. Vyšnios mažina C reaktyvinį baltymą (CRB)
Vyšnių priešuždegiminės savybės neapsiriboja vien podagros ir artrito simptomų mažinimu. Įrodyta, kad vyšnios mažina C reaktyvinį baltymą (CRB), kuris gaminasi kepenyse ir yra aptinkamas kraujyje, kai tik kūne atsiranda kokia nors infekcija. C reaktyvinis baltymas yra pagrindinis uždegiminių reakcijų baltymas. Didelis CRB lygis gali padidinti širdies priepuolio ir insulto riziką. Būtent vyšniose yra puikių junginių, skirtų kovai su CRB. Antocianinai, vitaminas C ir fenolio rūgštys padeda sumažinti aukšto CRB lygio poveikį ir užkirsti jam kelią.
Tad mėgaukitės ne tik puikiu vyšnių skoniu, bet ir itin didele jų nauda sveikatai!
16. Vyšnia – grožio uoga
Vyšnia neretai vadinama „grožio uoga“, kadangi skatina poodinę kraujotaką, todėl oda pastebimai gražėja. Reguliariai valgant vyšnias oda tampa lygesnė, skaistesnė, bei padeda gražiau įdegti saulėje. Vasarą šias uogas naudinga valgyti įvairaus amžiaus žmonėms. Tačiau nepatartina jomis piktnaudžiauti sergantiesiems diabetu, gastritu, turintiems skrandžio ar dvylikapirštės – žarnos opą, jei kamuoja pilvo pūtimas ar skausmai.